Faraday Kafesi, Baran Enerji, Ankara

Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sistemleri

Faraday kafesi, elektriksel iletken metal ile kaplanmış veya iletkenler ile ağ biçiminde örülmüş içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan bir muhafazadır. 1836 yılında İngiliz Fizikçi Michael Faraday'ın buluşu olduğu için "Faraday kafesi" diye adlandırılmıştır.

Özellikleri: İletken teller ile ağ biçiminde kaplanmış ve topraklanmış her kafesle bu koruma gerçekleştirilebilir. Ağ gözü sıklığı ve topraklama kalitesi korumayı arttırır. Dışarıdaki elektrik alan içeri etki edemez, mesela yıldırımlar gibi statik elektrik boşalmaları iletkenlerden geçer ve içeri sıçramaz.

Dış elektrik alanlar da içeri etki edemez. Kafes ağ gözü biçiminde yapılmış ise ağ gözlerinin ne kadar dar tutulursa o kadar iyi koruma sağlar ve benzer şekilde dış elektromanyetik alanları da dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya geçirmez.

Daha dar ağ gözleri ile daha yüksek frekans elektromanyetik dalgalara karşı geçirmezlik sağlanabilir. Geniş ağ gözleri daha uzun dalga boylu (diğer bir deyişle daha düşük frekanslı) radyo dalgalarına karşı geçirmezlik sağlar. Kafesin işlerliği için iletkenlerin iyi topraklanmış olması gerekir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Faraday_kafesi

Faraday Kafesi, Baran Enerji-1
Faraday Kafesi, Baran Enerji-2
Faraday Kafesi, Baran Enerji-3

(Faraday) Kafes Tipi Paratoner Tesisatı Teknik Şartnamesi

Ön Hazırlık
1. İşe başlamadan önce, tesisin TS EN 62305 standardına göre Yıldırımdan Korunma Risk Analizi yapılacak, sonucuna göre; kafes sistemi ve iniş aralıkları belirlenecektir. Örneğin; Koruma seviyesi 1 olan tesis için kafes aralığı 5x5mt, iniş iletken aralığı ise 10mt. olacaktır.

Yakalam Ucu
2. Çatının yapısına ve şekline uygun olarak sivri uçlar başta olmak üzere ve çatı ihata iletkenlerin birleştiği noktalara bağlantı elemanları kullanarak Yakalama Uçları (980-101) tesis edilecektir. Yakalama uçları 20mm çapında, 80 cm. uzunluğa sahip krom nikel kaplı içi bakır olacaktır

 (Faraday) Kafes Tipi Paratoner Tesisatı Teknik Şartnamesi Detaylı PDF Dosyası ... 

Faraday Kafesi Montajı